تبلیغات

آخرین ارسال های تالار
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
داستانهای ملاقات با امام زمان عج + زندگی نامه شیخ مفید+ نامه امام زمان به شیخ مفید

داستانهای ملاقات با امام زمان عج + زندگی نامه شیخ مفید+ نامه امام زمان به شیخ مفید

شیخ مفید در 11 ذی القعده سال 336 هـ.ق تقریبا 7 سال بعد از غیبت کبری در سویقة ابن بصری از توابع عکبری شمال بغداد چشم به جهان گشود و در دامان پدر ومادری عاشق و دلباخته به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت.
و افرادی که شیخ مفید را درک کرده اند در سیمای ظاهری او چنین گفته اند:
(شخص لاغر اندام و میان قامت و گندم گون بود)
او با 5 واسطه نسبش به(سعید بن جبیر) می رسد که از شاگردان و پیروان امام چهارم بوده که با دریافت معارف از محضر امام سجاد(ع) دانشمندی بزرگ گردیده و در علم تفسیر قرآن چنان گشت که گفته اند: او نخستین کسی است که در(علم تفسیر) کتاب نوشته است.

 

 

داستانهای ملاقات با امام زمان عج + زندگی نامه شیخ مفید+ نامه امام زمان به شیخ مفید


از طلوع عشق(تولد آن جناب) تا غروب خورشید

شیخ مفید در 11 ذی القعده سال 336 هـ.ق تقریبا 7 سال بعد از غیبت کبری در سویقة ابن بصری از توابع عکبری شمال بغداد چشم به جهان گشود و در دامان پدر ومادری عاشق و دلباخته به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت.
و افرادی که شیخ مفید را درک کرده اند در سیمای ظاهری او چنین گفته اند:
(شخص لاغر اندام و میان قامت و گندم گون بود)
او با 5 واسطه نسبش به(سعید بن جبیر) می رسد که از شاگردان و پیروان امام چهارم بوده که با دریافت معارف از محضر امام سجاد(ع) دانشمندی بزرگ گردیده و در علم تفسیر قرآن چنان گشت که گفته اند: او نخستین کسی است که در(علم تفسیر) کتاب نوشته است.


هدیه ای از سوی یار(لقب مفید توسط حضرت(عج))

شیخ مفید اوضاع زمان خویش را در مسیری منحرف از فرهنگ اصیل اسلام می دید او با جامعه ای روبرو بود که نسل جوانش دچار انحرافهای فکری و اخلاقی واقع شده بودند و هر کس در گوشه ای ادعای اصلاح جامعه و هدایت آنان را به سوی حق و حقیقت می کرد و بعضی از طریق حکمت هندی و فلسفه یونان و بعضی از طرق عارف و سوفی و خانگاه دار و... مکتبهای فاسد را تبلیغ می کردند و اسلام را با زنگار و جهل و گمراهی و سیاهی انحرافات خود را می پوشاندند و بدعت ها را به جای سنت صحیح به مردم می رساندند.
به همین دلیل شیخ مفید مرد بلند همت با تلاش و کوشش طاقت فرسا و ایمان محکم دست به قیام بزرگی زد و با تألیف و تدریس و تربیت شاگردان و حضور در مجالس و محافل مخالفیت برای مناظره، معارف حقه را به مردم می رساند و آنان را از انحرافات و بدعت ها نجات داده و به سوی ولایت و امامت دعوت می کرد که این امر مایه سربلندی شیعیان نیز شد تا آنجا که فرقه های بسیار زیادی به دست او هدایت یافتند و شاگردان بسیاری از فرق و مذاهب مختلف از محضرش بهره مند شدند بدین جهت است که ابن کثیر می نویسد: بسیاری از دانشمندان فرقه های مختلف در مجلس او حاضر می شدند.
شمع وجود شیخ مفید از جهات مختلف سود مند بود و حضرت بقیة الله(عج) او را ملقب به«مفید» گردانید و حقاً او برای شیعیان و دیگران مفید بود جون مفید یعنی سودمند برای امام زمان(عج) و آموزنده و فایده رسان برای دیگران تا جای که نام این بزرگ مرد و نابغه اسلامی سر تا سر اسلام را فرا گرفت و از خراسان و ماورا النهر و اندلس به سویش مکاتبه می کردند و از وجودش بهره می بردندو مشکلاتشان حل می شد.
به طوری که صاحب کتاب روضات الجنات می نویسد: پس از مفید کسی به نام (مفید) شهرت نیافته است و باید گفت لقب مفید ویژه اوست.
نام و نسب و شهرت

کنیه اش ابوعبدالله و نامش محمد و نام پدرش محمد و نام جدش نعمان است و نسب او به طوری که نجاشی در رجالش آورده به یعرب بن قحطان که ریشه تازیان بدو می پیوندد می رسد، وی از قبیله هارث و شهرتش مفید و یا شیخ مفید و یا به مناسبت آنکه پدرش محمد ملقب به معلم بوده او را(ابن المعلم) می گفته اند و بلکه بعضی او را به همین لقب می شناخته و در کتب خود به همین لقب معرفی کرده اند و سبب شهرت او به مفید به مناسبت مناظره ای بود که با یکی از رجال اهل سنت نمود.
عقیده دانشمندان

بالجمله شیعه و سنی او را به عظمت و دانش و ریاست و بزرگواری شناخته اند و ستوده اند.
علامه حلی او را چنین معرفی می کند:
محمد بن محمد بن نعمان ملقب به مفید و معروف به (ابن معلم) از بزرگوارترین مشایخ شیعه و رئیس و استاد آنها بوده و همه علمای بعد از او از وی استفاده برده اند و برتری او درفقه و کلام و روایت مشهورتر از آن است که وصف شود، او اوثق زمان خود و عالم ترین آنها بود.
علامه مجلسی در عظمت و جلالت و وثاقت شیخ مفید، آنچه که وارد شده است از توقیعات از ناحیه مقدسه ولی عصر(عج) در حق او.پ


اساتید و مشایخ

مفید اصلاً از مردم عکبری بر وزن مرتضی که ازتوابع بغداد ودر فاصله 10فرسخی آن واقع شده بود. از آنجا به اتفاق پدرش برای کسب کمال به بغداد آمده و به حوزه درس ابوعبدالله جُعَل متوفی 369 که از افاضل و دانشمندان بوده حضور یافته وچندی از محضر نامبرده استفاده کرده و پس از او به محضر ابو یاسر حضور می یافته و چون او گاهی از اوقات از عهده اعتراضات و پاسخ آنها بر نمی آمده معظم له را به مجلس علی بن عیسی رمانی که از متکلمین به نام عصر بوده هدایت نموده و بالاخره نام برده تمام محاضر و اساتید عصر را درک کرده تا مقامات علم و دانش را از هر لحاظ حائز شده و به أخذ اجازه هدایت و روایت از دانشمندان شیعه و سنی نائل آمده.
مشایخ وی علاوه بر ابوعبدالله جعل عبارتند از: شیخ جعفر بن قولویه که بیشتر اوقات روایات وی مستند به ایشان است و شیخ صدوق و ابوغالب زُراری و احمد بن محمد بن ولید و دیگران.
شاگردان

در آن وقت که خورشید تابان علم و کمال وی آسمان علم و دانش را منور ساخت از همه جا ظالبان دانش به جانب وی کوچ کرده و بر آستان فضل و کمال او عاکف شده و رجال نامی که که هریک گوی سبقت را از اقران خود ربوده و آثار و مثآرشان برای همیشه مورد توجه خاص و عام بوده از محضر او برخواسته اند.
معاریف ایشان عبارتند از:
ابوالفتح کراکچی و شیخ طوس و نجاشی و سلار دیلمی و سید مرتضی و رضی که در خصوص این دو برادر بزرگوار رویایی دارد که ذیلاً محض موقیعت این شیخ جلیل آورده می شود:
شبی نامبرده در خواب دید در مسجد کرخ بغداد نشسته صدیقه کبری(س) در حالی دست حسنین(ع) را گرفته بر او وارد شده فرمود: ای شیخ به این دو فرزند من علم فقه بیاموز و چون بیدار شد از این خواب به حیرت افتاد که مقصود چیست؟ و نتیجه آن به کجا منتهی خواهد شد؟ صبح در وقت معین به مسجد مذبور رفت. فاطمه مادر سید مرتضی و رضی دست دو فرزندش را به دست گرفته بر او وارد شد درخواست کرد که دو فرزندش را تحت تربیت خود قرار داده و علم فقه به آنها بیاموزد. شیخ از تعبیر خوابش باخبر شد.
موقعیت علمی

شیخ مفید در تمام فنون معموله عصر، ید طولی و اطلاع وافی و کافی داشته و مخصوصا در علم کلام و مناظره مهارتی به سزا داشته چنانکه او را بزرگ متکلمان شیعه و رئیس آنها شمرده اند.
مناظرات او با عده ای از بزرگان اهل سنت مشهور است به ویپزه با قاضی عبدالجبار معتزلی که چون عاجز از جواب وی شده او را به جای خود نشانیده و او را به عنوان مفید شناخته و به(انت مفید حقاً) خطاب کرده و (عضد الدوله دیلمی) که از این معنی باخبر شده برای اظهار قدردانی از مقام علمی وی یک غلام و یک جبه و یک دستار و یک مرکب خاص با زین و لجام زرین و صد دینار زر به وی بخشید و قرار گذاشت روزی 10 من نان و 5 من گوشت به حضار مجلس او که محض استفاده حاضر می شوند داده شود.
و نیز هنگامی که با علی بن عیسی رمانی مناظره کرد و به او غالب شد و رمانی از مایه علمی وی با خبر گردید، توصیه و تمجیدی که حاکی از مقام علمی و اهمیت معظم له بوده به استادش ابوعبدالله جعل نوشته و او را در نامه به مفید ملقب ساخته. مجملاً به اندازه ای در خذلان و بی چارگی اهل سنت می کوشید که وقتی شیخ ابوالقاسم خفاف معروف به(ابن النقیب) از رحلت او باخبر شد بی اندازه خوشحال گردیده دستور داد خانه اش را تزئین کرده و آن روز را عید گرفته و به عنوان تهنیت و مبارک باد جلوس کرد و گفت: اینک مرگ برمن گواراست و کسی که پس از درگذشت شیخ مفید موفق شد که حائز مقام او شود و با متکلمان سنی مبارزه کند و آنها را منکوب سازد(ابویعلی محمد بن حسن جعفر) است که به نوشته علامه، خلیفه شیخ مفید و جانشین او و متکلم فقیه و حائز مقام فقه وکلام بوده است.
موارید های دریای عشق(آثار و تالیفات او)

شیخ مفید حدود 200 کتاب و رساله در فنون مختلفه به ویژه درعلم کلام و مناظره تالیف نموده و عده ای از آنها که از گزند روزگار محفوظ مانده در دست اعلام شیعه و ارکان شیعه بوده و از آنها استفاده می کردند چنانچه مرحوم مجلسی در هنگام تدوین مجلدات بحارالانوار 18 کتاب از کتب او را دارا بوده و اسامی کتابها و رسائل نامبرده را نجاشی در رجال خود متجاوز از 170 مجلد یاد کرده و از کتب او آنچه مشهور است یکی ارشاد، دیگری اوائل المقالات، دیگری المجمل، دیگری مسار الشیعه و یکی هم مقنعه در فقه امامیه و امثال اینها.
پیکی از وادی نور(توقیع حضرت خجة(عج))

از جمله فضائل و امتیازات شیخ مفید چند فقره توقیع است که از ناحیه مقدسه حضرت ولی عصر(عج) بدین عنوان صادر شده:
(للاخ السدید و الولی الرشید الشیخ المفید ابی عبدالله محمد بن محمد بن نعمان ادام الله اعزازه)
و دیگری(ایها اناصر للحق و الداعی الیه بکلمة الصدق)
علت صدور توقیع را قصص العلماء چنین نوشته:
یکی از روستاییان به حضور شیخ آمده سوال کرد: هرگاه زن آبستنی که بچه رحمش زنده باشد و خود آن زن بمیرد میتوان پهلوی آن زن را شکافت و آن بچه را بیرون آورد یا او را باید با همان بچه دفن کرد؟ شیخ پباسخ داد او را با همان بچه دفن کنند. آن مرد پذیرفته بیرون رفت و در راه سواری با کمال عجله خود را به وی رسانید که شیخ میگوید: شکم مادر را شکافته و بچه را بیرون آورید، آنگاه زن را به خاک بسپارید. نامبرده به محل خود رفته و به دستور ثانوی عمل کرد پس از چندی شیخ را از این پیشامد اطلاع دادند، گفت: من کسی را به چنین کاری مامور نداشتم و او حضرت ولی عصر(عج) بوده، الحال که در فتاوای شرعیه خطا می کنم دیگر فتوا نمی دهم به همین مناسبت به خانه نشست و در فتوا را به روی خود بست تا آنکه توقیعی به این مضمون شرف یافت(بر شما لازم است فتوا بدهید و بر ما لازم است که شما را از خطا کاری نگهداری کنیم) شیخ بار دیگر بر مسند فتوا نشست.
سال طلوع وغروب خورشید دلها

نجاشی می نویسد معظم له در روز 11 ذیقعده سال 336 یا 338 متولد شده و در شب جمعه سوم ماه مبارک رمضان سال 413 در سن 77 سالگی یا 75 سالگی درگذشته و در میدان اشنان بغداد با آن بزرگی که داشته در عین حال به قدری شیعه و سنی اجتماع کرده که جا برای نماز گزاردن نمانده و در آن روز سید مرتضی علم الهدی بر جنازه او نماز گزارده و 80 هزار نفر بر پیکر پاک او نماز گزاردند آنگاه جنازه او را به مقابر قریش نقل داده و در پایین پای حضرت موسی بن جعفر(ع) و نزدیک قبر استادش ابن قولویه مدفون ساختند.
و گویند پس از آنکه نامبرده را به خاک سپردند حضرت ولی عصر(عج) این 3 بیت را به خط مبارک خود بر روی قبراو مرقوم نمود:
                         لا صـــوت النـاعی بـفقدک انـه                یـوم علـی آل الـرسول عـظیم
                         انکنت قد غیبت فی جدث الثری              فـالـعدل التـوحید فــیک مـقیـم
                         والقــائـم المــهدی یــفرح لکـمـا               تلیت علیک من الدروس علوم
افتخار مکاتبه شیخ مفید

به نام خداوند بخشنده مهربان
اما بعد، سلام بر تو ای دوست با اخلاص در دین. ویژگی تو این است که در اعتماد به ما، علم و یقین داری،ئر منظر تو خداوندی را که جز او خدایی نیست سپاس گذارده و از او، درود و رحمت بر آقا و مولا و پیامبرمان حضرت محمد(ص) و خاندان پاکش را خواستاریم.
و تو را که پروردگار توفیقت را برای یاری حق دوام بخشید و پاداشت را به خاطر سخنانی که با صداقت از جانب ما می گویی افزون گرداند، آگاه می کنیم؛ به ما اجازه داده شد تو را به مکاتبه، شرافت و افتخار می دهیم و موظف می کنیم آنچه را از ما دریافت می کنی به دوستان ما که نزد تو می باشند برسانی. دوستانی که خداوند به اطاعت خود گرامی شان بدارد و با حراست و عنایات خود امورشان را کفایت بکند. پس به آنچه یادآور می شوم متوجه و آگاه باش که خداوند با یاریش تو را در برابر دشمنان که از دین خارج شده اند تایید بنامید و در رساندن و ابلاغ به کسانی مه به آنها اعتماد داری، طبق آنچه برای تو- اگر خدا بخواهد- ترسیم و تعیین می کنیم عمل نما.
توقیع و نامه مبارک امام زمان(عج) به شیخ مفید

تاریخ صدور این توقیع و نامه مبارک ناحیه مقدس امام زمان(عج) به درستی مشخص و معلوم نیست.
این نامه ای است به برادر راستگو و درستکار و دوست مخلص ما، کسی که در راه یاری ما کوتاهی نکرده و وفا را رعایت کرده است، خداوند تو را با دید قدرتش که هرگز به خواب نمی رود محافظت فرمایت.
ای برادر با اخلاص! آنچه ما به تو نوشته ایم باید مستور و پوشیده باشد و به غیر از آنان که به حهت ایمانی که به ما دارند و مورد اعتماد ما هستند و سخنان ما موجب آسایش و آرامش خاطر آنها می شود فرد دیگری نباید از مضمون این نامه آگاه گردد، به همه دوستان ما سفارش کن که به محتوای نامه ما با عنایت خداوند عمل کنند.
نمونه ای از نامه های امام زمان (عج)

آزار دهندگان امام عصر(عج):
نادانان و کم خردان شیعه و کسانی که با پشه از دینداری آنان محکم تر است ما را می آزارند.
(قد اَذانا جهلاءُ الشیعةِ و حمَقاوُهم، و من دینُهُ و جناح البعوضَةِ ارجح مِنهُ)

فرجام کار:
فرجام کار شیعیان- به فضل احسان و نیکوکاری خداوند سبحان – تا ان زمان که از گناهان دوری گزینند پسندیده و نیکو خواهد بود.
(و العاقبة- بجمیل صنع الله سُبحانهُ – تکون حمیدةٌ لهم ماجتنبوا المنهی عنه مِنَ الذنُوبِ)

وقت ظهور:
ظهور فرج، بسته به اراده خداست وآنان که وقت تعیین می کنند دروغ می گویند
(و اما ظهور الفَرجِ، فانَّهُ الی الله ئ کذب الوقاتونَ)

نماز:
چه کرداری بهتر از نماز، بینی شیطان را به خاک می مالد؟
(فما ازغمَ انفَ الشیطان شی افضل مِن الصلاةِ)

حق و باطل:
خداوند ابا دارد از اینکه حق را نا تمام گذارد و باطل را از بین نبرد.
(ابی الله عزَّ و جل للحقَّ الا اتماماً و الباطلِ الا زهوقاً):: لینک ثابت
ن : aek
ت : 5 مرداد 1389
بازدید : 19275
نظرات : 13
13 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

sama مدیر سایت در تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391 - - گفته است :
سلام چند خطی از مطلب راجع به شیخ مفید رو خوندم ممنون از لطف شما خداوند این شیخ رو رحمت کنه .

بهزاد در تاریخ : دوشنبه 22 مهر 1392 - - گفته است :
سلام مطالب روان و ساده و جذابی در مورد شیخ مفید نوشته اید متشکرم خیلی استفاده کردم قمرزاده مدیر دلیرستان مفید دزفول

علیرضا صیقلکار در تاریخ : جمعه 30 آبان 1393 - - گفته است :
خدا بشما خیر دهد مطالبتان بسیار آموزنده و در عین سادگی و اختصار،پربار بود،اجرتان با حضرت صاحب الامر(عج).

عابدین در تاریخ : شنبه 18 مهر 1394 - - گفته است :
خدارحمت کند شیخ مفیید راانشاالله امام زمان مارا مد نظر داشته باشند .

علی از گیلان در تاریخ : یکشنبه 10 آبان 1394 - - گفته است :
خدارحمت کند شیخ مفید راانشاالله وما را در این راه در مسیر حضرت صاحب الامر(عج)قرار دهد. ممنون از لطف شما که مطالب مهمی در مورد شیخ مفید نوشته اید متشکرم .

ناصر وحدتی در تاریخ : یکشنبه 23 اسفند 1394 - - گفته است :
لطفا سند مطلب مربوط به سوال در مورد زن آبستن و دستور به تجدید فتوا دادن را ذکر نمایید. در صورت امکان به ایمیل اینجانب ارسال نمایید.

پاشا در تاریخ : شنبه 18 اردیبهشت 1395 - - گفته است :
روایتی که اقا خودشون بر روی سنگ قفر ایشان ابیاتی نوشتند چیه؟؟؟؟؟؟؟

علی در تاریخ : جمعه 14 خرداد 1395 - - گفته است :
با سلام، چند سوال برام پیش اومده، اول اینکه در این نامه کلا از شیخ مفید تعریف و تمجید شده!چطور زمان تولد و وفات شیخ مفید در تاریخ ذکر شده اما هیچ تاریخ و زمان مشخصی از نامه امام زمان به ایشون در دست نیست؟!! و سوالات بی شمار دیگر که مجال گفتنش نیست...

zahrA در تاریخ : جمعه 1 بهمن 1395 - - گفته است :
میشه مطالب رو هم دان کرد؟

manicure مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
In fact when someone doesn't be aware of afterward its up to other visitors that they will assist, so here it occurs.

Armando مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
Hi, i think that i noticed you visited my website so i came to return the choose?.I'm trying to in finding things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your concepts!!

Elvira مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.

Elena مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 25 خرداد 1396 - - گفته است :
Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and brilliant design and style.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: