تبلیغات

آخرین ارسال های تالار
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
داستانهای ملاقات با امام زمان عج + زندگی نامه شیخ مفید+ نامه امام زمان به شیخ مفید

داستانهای ملاقات با امام زمان عج + زندگی نامه شیخ مفید+ نامه امام زمان به شیخ مفید

شیخ مفید در 11 ذی القعده سال 336 هـ.ق تقریبا 7 سال بعد از غیبت کبری در سویقة ابن بصری از توابع عکبری شمال بغداد چشم به جهان گشود و در دامان پدر ومادری عاشق و دلباخته به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت.
و افرادی که شیخ مفید را درک کرده اند در سیمای ظاهری او چنین گفته اند:
(شخص لاغر اندام و میان قامت و گندم گون بود)
او با 5 واسطه نسبش به(سعید بن جبیر) می رسد که از شاگردان و پیروان امام چهارم بوده که با دریافت معارف از محضر امام سجاد(ع) دانشمندی بزرگ گردیده و در علم تفسیر قرآن چنان گشت که گفته اند: او نخستین کسی است که در(علم تفسیر) کتاب نوشته است.

 

 

داستانهای ملاقات با امام زمان عج + زندگی نامه شیخ مفید+ نامه امام زمان به شیخ مفید


از طلوع عشق(تولد آن جناب) تا غروب خورشید

شیخ مفید در 11 ذی القعده سال 336 هـ.ق تقریبا 7 سال بعد از غیبت کبری در سویقة ابن بصری از توابع عکبری شمال بغداد چشم به جهان گشود و در دامان پدر ومادری عاشق و دلباخته به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت.
و افرادی که شیخ مفید را درک کرده اند در سیمای ظاهری او چنین گفته اند:
(شخص لاغر اندام و میان قامت و گندم گون بود)
او با 5 واسطه نسبش به(سعید بن جبیر) می رسد که از شاگردان و پیروان امام چهارم بوده که با دریافت معارف از محضر امام سجاد(ع) دانشمندی بزرگ گردیده و در علم تفسیر قرآن چنان گشت که گفته اند: او نخستین کسی است که در(علم تفسیر) کتاب نوشته است.


هدیه ای از سوی یار(لقب مفید توسط حضرت(عج))

شیخ مفید اوضاع زمان خویش را در مسیری منحرف از فرهنگ اصیل اسلام می دید او با جامعه ای روبرو بود که نسل جوانش دچار انحرافهای فکری و اخلاقی واقع شده بودند و هر کس در گوشه ای ادعای اصلاح جامعه و هدایت آنان را به سوی حق و حقیقت می کرد و بعضی از طریق حکمت هندی و فلسفه یونان و بعضی از طرق عارف و سوفی و خانگاه دار و... مکتبهای فاسد را تبلیغ می کردند و اسلام را با زنگار و جهل و گمراهی و سیاهی انحرافات خود را می پوشاندند و بدعت ها را به جای سنت صحیح به مردم می رساندند.
به همین دلیل شیخ مفید مرد بلند همت با تلاش و کوشش طاقت فرسا و ایمان محکم دست به قیام بزرگی زد و با تألیف و تدریس و تربیت شاگردان و حضور در مجالس و محافل مخالفیت برای مناظره، معارف حقه را به مردم می رساند و آنان را از انحرافات و بدعت ها نجات داده و به سوی ولایت و امامت دعوت می کرد که این امر مایه سربلندی شیعیان نیز شد تا آنجا که فرقه های بسیار زیادی به دست او هدایت یافتند و شاگردان بسیاری از فرق و مذاهب مختلف از محضرش بهره مند شدند بدین جهت است که ابن کثیر می نویسد: بسیاری از دانشمندان فرقه های مختلف در مجلس او حاضر می شدند.
شمع وجود شیخ مفید از جهات مختلف سود مند بود و حضرت بقیة الله(عج) او را ملقب به«مفید» گردانید و حقاً او برای شیعیان و دیگران مفید بود جون مفید یعنی سودمند برای امام زمان(عج) و آموزنده و فایده رسان برای دیگران تا جای که نام این بزرگ مرد و نابغه اسلامی سر تا سر اسلام را فرا گرفت و از خراسان و ماورا النهر و اندلس به سویش مکاتبه می کردند و از وجودش بهره می بردندو مشکلاتشان حل می شد.
به طوری که صاحب کتاب روضات الجنات می نویسد: پس از مفید کسی به نام (مفید) شهرت نیافته است و باید گفت لقب مفید ویژه اوست.
نام و نسب و شهرت

کنیه اش ابوعبدالله و نامش محمد و نام پدرش محمد و نام جدش نعمان است و نسب او به طوری که نجاشی در رجالش آورده به یعرب بن قحطان که ریشه تازیان بدو می پیوندد می رسد، وی از قبیله هارث و شهرتش مفید و یا شیخ مفید و یا به مناسبت آنکه پدرش محمد ملقب به معلم بوده او را(ابن المعلم) می گفته اند و بلکه بعضی او را به همین لقب می شناخته و در کتب خود به همین لقب معرفی کرده اند و سبب شهرت او به مفید به مناسبت مناظره ای بود که با یکی از رجال اهل سنت نمود.
عقیده دانشمندان

بالجمله شیعه و سنی او را به عظمت و دانش و ریاست و بزرگواری شناخته اند و ستوده اند.
علامه حلی او را چنین معرفی می کند:
محمد بن محمد بن نعمان ملقب به مفید و معروف به (ابن معلم) از بزرگوارترین مشایخ شیعه و رئیس و استاد آنها بوده و همه علمای بعد از او از وی استفاده برده اند و برتری او درفقه و کلام و روایت مشهورتر از آن است که وصف شود، او اوثق زمان خود و عالم ترین آنها بود.
علامه مجلسی در عظمت و جلالت و وثاقت شیخ مفید، آنچه که وارد شده است از توقیعات از ناحیه مقدسه ولی عصر(عج) در حق او.پ


اساتید و مشایخ

مفید اصلاً از مردم عکبری بر وزن مرتضی که ازتوابع بغداد ودر فاصله 10فرسخی آن واقع شده بود. از آنجا به اتفاق پدرش برای کسب کمال به بغداد آمده و به حوزه درس ابوعبدالله جُعَل متوفی 369 که از افاضل و دانشمندان بوده حضور یافته وچندی از محضر نامبرده استفاده کرده و پس از او به محضر ابو یاسر حضور می یافته و چون او گاهی از اوقات از عهده اعتراضات و پاسخ آنها بر نمی آمده معظم له را به مجلس علی بن عیسی رمانی که از متکلمین به نام عصر بوده هدایت نموده و بالاخره نام برده تمام محاضر و اساتید عصر را درک کرده تا مقامات علم و دانش را از هر لحاظ حائز شده و به أخذ اجازه هدایت و روایت از دانشمندان شیعه و سنی نائل آمده.
مشایخ وی علاوه بر ابوعبدالله جعل عبارتند از: شیخ جعفر بن قولویه که بیشتر اوقات روایات وی مستند به ایشان است و شیخ صدوق و ابوغالب زُراری و احمد بن محمد بن ولید و دیگران.
شاگردان

در آن وقت که خورشید تابان علم و کمال وی آسمان علم و دانش را منور ساخت از همه جا ظالبان دانش به جانب وی کوچ کرده و بر آستان فضل و کمال او عاکف شده و رجال نامی که که هریک گوی سبقت را از اقران خود ربوده و آثار و مثآرشان برای همیشه مورد توجه خاص و عام بوده از محضر او برخواسته اند.
معاریف ایشان عبارتند از:
ابوالفتح کراکچی و شیخ طوس و نجاشی و سلار دیلمی و سید مرتضی و رضی که در خصوص این دو برادر بزرگوار رویایی دارد که ذیلاً محض موقیعت این شیخ جلیل آورده می شود:
شبی نامبرده در خواب دید در مسجد کرخ بغداد نشسته صدیقه کبری(س) در حالی دست حسنین(ع) را گرفته بر او وارد شده فرمود: ای شیخ به این دو فرزند من علم فقه بیاموز و چون بیدار شد از این خواب به حیرت افتاد که مقصود چیست؟ و نتیجه آن به کجا منتهی خواهد شد؟ صبح در وقت معین به مسجد مذبور رفت. فاطمه مادر سید مرتضی و رضی دست دو فرزندش را به دست گرفته بر او وارد شد درخواست کرد که دو فرزندش را تحت تربیت خود قرار داده و علم فقه به آنها بیاموزد. شیخ از تعبیر خوابش باخبر شد.
موقعیت علمی

شیخ مفید در تمام فنون معموله عصر، ید طولی و اطلاع وافی و کافی داشته و مخصوصا در علم کلام و مناظره مهارتی به سزا داشته چنانکه او را بزرگ متکلمان شیعه و رئیس آنها شمرده اند.
مناظرات او با عده ای از بزرگان اهل سنت مشهور است به ویپزه با قاضی عبدالجبار معتزلی که چون عاجز از جواب وی شده او را به جای خود نشانیده و او را به عنوان مفید شناخته و به(انت مفید حقاً) خطاب کرده و (عضد الدوله دیلمی) که از این معنی باخبر شده برای اظهار قدردانی از مقام علمی وی یک غلام و یک جبه و یک دستار و یک مرکب خاص با زین و لجام زرین و صد دینار زر به وی بخشید و قرار گذاشت روزی 10 من نان و 5 من گوشت به حضار مجلس او که محض استفاده حاضر می شوند داده شود.
و نیز هنگامی که با علی بن عیسی رمانی مناظره کرد و به او غالب شد و رمانی از مایه علمی وی با خبر گردید، توصیه و تمجیدی که حاکی از مقام علمی و اهمیت معظم له بوده به استادش ابوعبدالله جعل نوشته و او را در نامه به مفید ملقب ساخته. مجملاً به اندازه ای در خذلان و بی چارگی اهل سنت می کوشید که وقتی شیخ ابوالقاسم خفاف معروف به(ابن النقیب) از رحلت او باخبر شد بی اندازه خوشحال گردیده دستور داد خانه اش را تزئین کرده و آن روز را عید گرفته و به عنوان تهنیت و مبارک باد جلوس کرد و گفت: اینک مرگ برمن گواراست و کسی که پس از درگذشت شیخ مفید موفق شد که حائز مقام او شود و با متکلمان سنی مبارزه کند و آنها را منکوب سازد(ابویعلی محمد بن حسن جعفر) است که به نوشته علامه، خلیفه شیخ مفید و جانشین او و متکلم فقیه و حائز مقام فقه وکلام بوده است.
موارید های دریای عشق(آثار و تالیفات او)

شیخ مفید حدود 200 کتاب و رساله در فنون مختلفه به ویژه درعلم کلام و مناظره تالیف نموده و عده ای از آنها که از گزند روزگار محفوظ مانده در دست اعلام شیعه و ارکان شیعه بوده و از آنها استفاده می کردند چنانچه مرحوم مجلسی در هنگام تدوین مجلدات بحارالانوار 18 کتاب از کتب او را دارا بوده و اسامی کتابها و رسائل نامبرده را نجاشی در رجال خود متجاوز از 170 مجلد یاد کرده و از کتب او آنچه مشهور است یکی ارشاد، دیگری اوائل المقالات، دیگری المجمل، دیگری مسار الشیعه و یکی هم مقنعه در فقه امامیه و امثال اینها.
پیکی از وادی نور(توقیع حضرت خجة(عج))

از جمله فضائل و امتیازات شیخ مفید چند فقره توقیع است که از ناحیه مقدسه حضرت ولی عصر(عج) بدین عنوان صادر شده:
(للاخ السدید و الولی الرشید الشیخ المفید ابی عبدالله محمد بن محمد بن نعمان ادام الله اعزازه)
و دیگری(ایها اناصر للحق و الداعی الیه بکلمة الصدق)
علت صدور توقیع را قصص العلماء چنین نوشته:
یکی از روستاییان به حضور شیخ آمده سوال کرد: هرگاه زن آبستنی که بچه رحمش زنده باشد و خود آن زن بمیرد میتوان پهلوی آن زن را شکافت و آن بچه را بیرون آورد یا او را باید با همان بچه دفن کرد؟ شیخ پباسخ داد او را با همان بچه دفن کنند. آن مرد پذیرفته بیرون رفت و در راه سواری با کمال عجله خود را به وی رسانید که شیخ میگوید: شکم مادر را شکافته و بچه را بیرون آورید، آنگاه زن را به خاک بسپارید. نامبرده به محل خود رفته و به دستور ثانوی عمل کرد پس از چندی شیخ را از این پیشامد اطلاع دادند، گفت: من کسی را به چنین کاری مامور نداشتم و او حضرت ولی عصر(عج) بوده، الحال که در فتاوای شرعیه خطا می کنم دیگر فتوا نمی دهم به همین مناسبت به خانه نشست و در فتوا را به روی خود بست تا آنکه توقیعی به این مضمون شرف یافت(بر شما لازم است فتوا بدهید و بر ما لازم است که شما را از خطا کاری نگهداری کنیم) شیخ بار دیگر بر مسند فتوا نشست.
سال طلوع وغروب خورشید دلها

نجاشی می نویسد معظم له در روز 11 ذیقعده سال 336 یا 338 متولد شده و در شب جمعه سوم ماه مبارک رمضان سال 413 در سن 77 سالگی یا 75 سالگی درگذشته و در میدان اشنان بغداد با آن بزرگی که داشته در عین حال به قدری شیعه و سنی اجتماع کرده که جا برای نماز گزاردن نمانده و در آن روز سید مرتضی علم الهدی بر جنازه او نماز گزارده و 80 هزار نفر بر پیکر پاک او نماز گزاردند آنگاه جنازه او را به مقابر قریش نقل داده و در پایین پای حضرت موسی بن جعفر(ع) و نزدیک قبر استادش ابن قولویه مدفون ساختند.
و گویند پس از آنکه نامبرده را به خاک سپردند حضرت ولی عصر(عج) این 3 بیت را به خط مبارک خود بر روی قبراو مرقوم نمود:
                         لا صـــوت النـاعی بـفقدک انـه                یـوم علـی آل الـرسول عـظیم
                         انکنت قد غیبت فی جدث الثری              فـالـعدل التـوحید فــیک مـقیـم
                         والقــائـم المــهدی یــفرح لکـمـا               تلیت علیک من الدروس علوم
افتخار مکاتبه شیخ مفید

به نام خداوند بخشنده مهربان
اما بعد، سلام بر تو ای دوست با اخلاص در دین. ویژگی تو این است که در اعتماد به ما، علم و یقین داری،ئر منظر تو خداوندی را که جز او خدایی نیست سپاس گذارده و از او، درود و رحمت بر آقا و مولا و پیامبرمان حضرت محمد(ص) و خاندان پاکش را خواستاریم.
و تو را که پروردگار توفیقت را برای یاری حق دوام بخشید و پاداشت را به خاطر سخنانی که با صداقت از جانب ما می گویی افزون گرداند، آگاه می کنیم؛ به ما اجازه داده شد تو را به مکاتبه، شرافت و افتخار می دهیم و موظف می کنیم آنچه را از ما دریافت می کنی به دوستان ما که نزد تو می باشند برسانی. دوستانی که خداوند به اطاعت خود گرامی شان بدارد و با حراست و عنایات خود امورشان را کفایت بکند. پس به آنچه یادآور می شوم متوجه و آگاه باش که خداوند با یاریش تو را در برابر دشمنان که از دین خارج شده اند تایید بنامید و در رساندن و ابلاغ به کسانی مه به آنها اعتماد داری، طبق آنچه برای تو- اگر خدا بخواهد- ترسیم و تعیین می کنیم عمل نما.
توقیع و نامه مبارک امام زمان(عج) به شیخ مفید

تاریخ صدور این توقیع و نامه مبارک ناحیه مقدس امام زمان(عج) به درستی مشخص و معلوم نیست.
این نامه ای است به برادر راستگو و درستکار و دوست مخلص ما، کسی که در راه یاری ما کوتاهی نکرده و وفا را رعایت کرده است، خداوند تو را با دید قدرتش که هرگز به خواب نمی رود محافظت فرمایت.
ای برادر با اخلاص! آنچه ما به تو نوشته ایم باید مستور و پوشیده باشد و به غیر از آنان که به حهت ایمانی که به ما دارند و مورد اعتماد ما هستند و سخنان ما موجب آسایش و آرامش خاطر آنها می شود فرد دیگری نباید از مضمون این نامه آگاه گردد، به همه دوستان ما سفارش کن که به محتوای نامه ما با عنایت خداوند عمل کنند.
نمونه ای از نامه های امام زمان (عج)

آزار دهندگان امام عصر(عج):
نادانان و کم خردان شیعه و کسانی که با پشه از دینداری آنان محکم تر است ما را می آزارند.
(قد اَذانا جهلاءُ الشیعةِ و حمَقاوُهم، و من دینُهُ و جناح البعوضَةِ ارجح مِنهُ)

فرجام کار:
فرجام کار شیعیان- به فضل احسان و نیکوکاری خداوند سبحان – تا ان زمان که از گناهان دوری گزینند پسندیده و نیکو خواهد بود.
(و العاقبة- بجمیل صنع الله سُبحانهُ – تکون حمیدةٌ لهم ماجتنبوا المنهی عنه مِنَ الذنُوبِ)

وقت ظهور:
ظهور فرج، بسته به اراده خداست وآنان که وقت تعیین می کنند دروغ می گویند
(و اما ظهور الفَرجِ، فانَّهُ الی الله ئ کذب الوقاتونَ)

نماز:
چه کرداری بهتر از نماز، بینی شیطان را به خاک می مالد؟
(فما ازغمَ انفَ الشیطان شی افضل مِن الصلاةِ)

حق و باطل:
خداوند ابا دارد از اینکه حق را نا تمام گذارد و باطل را از بین نبرد.
(ابی الله عزَّ و جل للحقَّ الا اتماماً و الباطلِ الا زهوقاً):: لینک ثابت
ن : aek
ت : 5 مرداد 1389
بازدید : 20259
نظرات : 124
124 دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

sama مدیر سایت در تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391 - - گفته است :
سلام چند خطی از مطلب راجع به شیخ مفید رو خوندم ممنون از لطف شما خداوند این شیخ رو رحمت کنه .

بهزاد در تاریخ : دوشنبه 22 مهر 1392 - - گفته است :
سلام مطالب روان و ساده و جذابی در مورد شیخ مفید نوشته اید متشکرم خیلی استفاده کردم قمرزاده مدیر دلیرستان مفید دزفول

علیرضا صیقلکار در تاریخ : جمعه 30 آبان 1393 - - گفته است :
خدا بشما خیر دهد مطالبتان بسیار آموزنده و در عین سادگی و اختصار،پربار بود،اجرتان با حضرت صاحب الامر(عج).

عابدین در تاریخ : شنبه 18 مهر 1394 - - گفته است :
خدارحمت کند شیخ مفیید راانشاالله امام زمان مارا مد نظر داشته باشند .

علی از گیلان در تاریخ : یکشنبه 10 آبان 1394 - - گفته است :
خدارحمت کند شیخ مفید راانشاالله وما را در این راه در مسیر حضرت صاحب الامر(عج)قرار دهد. ممنون از لطف شما که مطالب مهمی در مورد شیخ مفید نوشته اید متشکرم .

ناصر وحدتی در تاریخ : یکشنبه 23 اسفند 1394 - - گفته است :
لطفا سند مطلب مربوط به سوال در مورد زن آبستن و دستور به تجدید فتوا دادن را ذکر نمایید. در صورت امکان به ایمیل اینجانب ارسال نمایید.

پاشا در تاریخ : شنبه 18 اردیبهشت 1395 - - گفته است :
روایتی که اقا خودشون بر روی سنگ قفر ایشان ابیاتی نوشتند چیه؟؟؟؟؟؟؟

علی در تاریخ : جمعه 14 خرداد 1395 - - گفته است :
با سلام، چند سوال برام پیش اومده، اول اینکه در این نامه کلا از شیخ مفید تعریف و تمجید شده!چطور زمان تولد و وفات شیخ مفید در تاریخ ذکر شده اما هیچ تاریخ و زمان مشخصی از نامه امام زمان به ایشون در دست نیست؟!! و سوالات بی شمار دیگر که مجال گفتنش نیست...

zahrA در تاریخ : جمعه 1 بهمن 1395 - - گفته است :
میشه مطالب رو هم دان کرد؟

manicure مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
In fact when someone doesn't be aware of afterward its up to other visitors that they will assist, so here it occurs.

Armando مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
Hi, i think that i noticed you visited my website so i came to return the choose?.I'm trying to in finding things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your concepts!!

Elvira مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - - گفته است :
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.

Elena مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 25 خرداد 1396 - - گفته است :
Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and brilliant design and style.

How do you get rid of Achilles tendonitis? مدیر سایت در تاریخ : شنبه 7 مرداد 1396 - - گفته است :
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is extremely good.

Lelio Vieira Carneiro Junior مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 9 مرداد 1396 - - گفته است :
Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through articles from other writers and practice a little something from other websites.

Lelio Vieira Carneiro مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 9 مرداد 1396 - - گفته است :
I got this web page from my friend who informed me regarding this web site and now this time I am browsing this web page and reading very informative posts here.

Dena مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 11 مرداد 1396 - - گفته است :
This is very interesting, You're a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I've shared your website in my social networks!

Cruz مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 11 مرداد 1396 - - گفته است :
Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

security service مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 11 مرداد 1396 - - گفته است :
Hi, constantly i used to check website posts here in the early hours in the break of day, as i enjoy to find out more and more.

Chong مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 11 مرداد 1396 - - گفته است :
This is really interesting, You're a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

Lucinda مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

Evangeline مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
What i don't realize is actually how you are now not really much more well-favored than you might be now. You are very intelligent. You recognize thus significantly with regards to this subject, made me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like women and men are not interested until it is something to do with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time handle it up!

exhaust manifold burns مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
You ought to be a part of a contest for one of the finest websites on the web. I'm going to recommend this site!

Jannie مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
Hiya very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally? I'm happy to find numerous helpful info right here in the publish, we want work out extra techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

security management مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

code reader مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
My relatives every time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting experience daily by reading thes fastidious content.

car diagnostics مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
Thank you, I've recently been looking for info about this topic for a while and yours is the greatest I've came upon so far. But, what about the bottom line? Are you positive about the supply?

Aileen مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 - - گفته است :
Hi, i think that i saw you visited my site so i got here to return the favor?.I am attempting to to find things to enhance my site!I guess its adequate to make use of some of your concepts!!

Caitlin مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

https://pt.wikipedia.org/wiki/Usu%C3%A1rio(a)_Discuss%C3%A3o:Mauro_Luiz_Soares_Zamprogno مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
certainly like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the reality on the other hand I will definitely come again again.

Lelio Vieira Carneiro مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
This paragraph gives clear idea designed for the new viewers of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Silvia_Odete_Morani_Massad_Filha.jpg مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
Wow, incredible blog format! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The total glance of your web site is fantastic, as well as the content!

run car water مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
What's up to all, it's truly a pleasant for me to pay a visit this web site, it consists of useful Information.

Mauro Luiz Soares Zamprogno مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
Hey would you mind letting me know which hosting company you're using? I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!

leyland chief مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
Thanks for sharing your thoughts on startup business. Regards

range cars مدیر سایت در تاریخ : جمعه 13 مرداد 1396 - - گفته است :
Thanks for sharing such a nice opinion, post is nice, thats why i have read it entirely

ra-poeschl.at مدیر سایت در تاریخ : شنبه 14 مرداد 1396 - - گفته است :
Aw, this was an extremely good post. Taking the time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't manage to get nearly anything done.

exhaust manifold burns مدیر سایت در تاریخ : شنبه 14 مرداد 1396 - - گفته است :
Great article. I am dealing with a few of these issues as well..

business enterprise مدیر سایت در تاریخ : شنبه 14 مرداد 1396 - - گفته است :
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

Lelio Vieira Carneiro مدیر سایت در تاریخ : شنبه 14 مرداد 1396 - - گفته است :
No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

electronic systems مدیر سایت در تاریخ : شنبه 14 مرداد 1396 - - گفته است :
For the reason that the admin of this web page is working, no uncertainty very shortly it will be renowned, due to its feature contents.

pt-br.facebook.com مدیر سایت در تاریخ : شنبه 14 مرداد 1396 - - گفته است :
We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You've done an impressive process and our entire group shall be thankful to you.

Sal مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 15 مرداد 1396 - - گفته است :
Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you

advertising podcast مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 15 مرداد 1396 - - گفته است :
you're really a excellent webmaster. The website loading pace is amazing. It sort of feels that you're doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you've performed a wonderful activity on this matter!

Onita مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 15 مرداد 1396 - - گفته است :
It's hard to find experienced people on this subject, but you sound like you know what you're talking about! Thanks

need business cards مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 15 مرداد 1396 - - گفته است :
I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I'm quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

leliovieiracarneiro.info مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 15 مرداد 1396 - - گفته است :
I used to be suggested this website through my cousin. I'm now not positive whether this post is written by way of him as nobody else understand such detailed about my difficulty. You're incredible! Thanks!

Kayla مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 15 مرداد 1396 - - گفته است :
Great post however I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!

Frieda مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely good, keep up writing.

ashok leyland chief مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1396 - - گفته است :
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this weblog; this web site includes remarkable and truly good information for visitors.

business managers مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1396 - - گفته است :
I am now not certain the place you are getting your info, but great topic. I needs to spend a while studying much more or figuring out more. Thanks for fantastic information I was searching for this information for my mission.

Luiz Gastao Bittencourt da Silva مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1396 - - گفته است :
I just couldn't depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information a person supply for your guests? Is going to be back steadily to investigate cross-check new posts

Tyrell مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1396 - - گفته است :
Heya! I'm at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!

Luisa مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1396 - - گفته است :
I am curious to find out what blog platform you are working with? I'm having some small security problems with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

travel close مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1396 - - گفته است :
I've learn several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you put to create this sort of wonderful informative site.

former chief operating مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1396 - - گفته است :
Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

traveling jobs مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1396 - - گفته است :
I know this site provides quality dependent articles and extra information, is there any other web site which gives these data in quality?

backpacking travel مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1396 - - گفته است :
Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get nearly anything done.

apple iphone five مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 - - گفته است :
Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

toned butt مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 - - گفته است :
I will immediately snatch your rss as I can't in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me know so that I may just subscribe. Thanks.

heart disease مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my apple iphone. I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!

Silvia Odete Morani Massad مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 - - گفته است :
It's awesome in support of me to have a web page, which is beneficial designed for my experience. thanks admin

denniskyle.com مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 19 مرداد 1396 - - گفته است :
Thanks for any other informative web site. The place else may just I am getting that type of information written in such a perfect manner? I've a challenge that I am simply now running on, and I have been on the glance out for such information.

http://smartbuyequip.com/ مدیر سایت در تاریخ : جمعه 20 مرداد 1396 - - گفته است :
Attractive element of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I get in fact loved account your weblog posts. Any way I'll be subscribing to your augment or even I achievement you get right of entry to constantly fast.

Verena مدیر سایت در تاریخ : جمعه 20 مرداد 1396 - - گفته است :
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I'll certainly return.

dating web site مدیر سایت در تاریخ : جمعه 20 مرداد 1396 - - گفته است :
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

travel news مدیر سایت در تاریخ : جمعه 20 مرداد 1396 - - گفته است :
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

heart disease مدیر سایت در تاریخ : شنبه 21 مرداد 1396 - - گفته است :
It's very effortless to find out any matter on net as compared to books, as I found this article at this web page.

fatal heart attacks مدیر سایت در تاریخ : شنبه 21 مرداد 1396 - - گفته است :
Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was really informative. Your site is very useful. Thank you for sharing!

dev.marketvision.in مدیر سایت در تاریخ : شنبه 21 مرداد 1396 - - گفته است :
Quality posts is the key to attract the visitors to visit the web site, that's what this website is providing.

dating sites مدیر سایت در تاریخ : شنبه 21 مرداد 1396 - - گفته است :
I'm not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

route travel tips مدیر سایت در تاریخ : شنبه 21 مرداد 1396 - - گفته است :
Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

security services مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1396 - - گفته است :
Hiya! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

right car loan مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1396 - - گفته است :
I blog frequently and I really thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

important cell phone مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1396 - - گفته است :
Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Regards!

garage doors مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1396 - - گفته است :
Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.

exhaust systems مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1396 - - گفته است :
My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I should check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to exploring your web page yet again.

time warner cable مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1396 - - گفته است :
Wow, fantastic blog layout! How lengthy have you been running a blog for? you make blogging look easy. The total look of your website is magnificent, let alone the content material!

Fidelia مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello There. I found your blog the use of msn. That is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thanks for the post. I'll certainly comeback.

http://fredericovieiracarneiro.com/ مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 - - گفته است :
This piece of writing presents clear idea in support of the new users of blogging, that really how to do blogging and site-building.

smaller aircraft crash مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 - - گفته است :
Hurrah! After all I got a blog from where I can actually get valuable information regarding my study and knowledge.

https://pt-br.facebook.com/pg/Frederico-de-Almeida-Vieira-Carneiro-116205085636642 مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 - - گفته است :
Good day! I simply wish to give you a big thumbs up for the great info you have got right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

estate market مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello there! This post could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

cards alone مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 - - گفته است :
I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure! Keep up the good works guys I've included you guys to my personal blogroll.

http://westpennines.org.uk/ مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 - - گفته است :
What's up, after reading this remarkable article i am too happy to share my knowledge here with friends.

James Frazer Mann مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 - - گفته است :
Its like you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I feel that you simply could do with a few percent to power the message house a little bit, however instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will certainly be back.

small business start up مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 - - گفته است :
If you are going for finest contents like myself, only visit this site everyday for the reason that it gives feature contents, thanks

pt.wikipedia.org مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 - - گفته است :
Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

professional garage door مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 25 مرداد 1396 - - گفته است :
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am having issues with your RSS. I don't know the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

great cars مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 25 مرداد 1396 - - گفته است :
I was able to find good information from your articles.

aircraft gasoline leaks مدیر سایت در تاریخ : چهارشنبه 25 مرداد 1396 - - گفته است :
These are genuinely great ideas in regarding blogging. You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

podcasts format مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 26 مرداد 1396 - - گفته است :
No matter if some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

repeat advertising podcast مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 26 مرداد 1396 - - گفته است :
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

Harold مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 26 مرداد 1396 - - گفته است :
I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I'm trying to create my own personal site and want to learn where you got this from or just what the theme is called. Cheers!

James Frazer Mann مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 26 مرداد 1396 - - گفته است :
There's definately a great deal to find out about this issue. I like all the points you've made.

James Frazer Mann مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 26 مرداد 1396 - - گفته است :
If you are going for finest contents like myself, just visit this web site every day since it gives feature contents, thanks

George Sadala مدیر سایت در تاریخ : پنجشنبه 26 مرداد 1396 - - گفته است :
I've read some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to create the sort of fantastic informative web site.

car gas saving system مدیر سایت در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1396 - - گفته است :
Keep this going please, great job!

Rosalyn مدیر سایت در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

Remona مدیر سایت در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

modern cars مدیر سایت در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1396 - - گفته است :
Valuable info. Lucky me I discovered your website by accident, and I am stunned why this coincidence didn't happened earlier! I bookmarked it.

menu makanan sehat untuk bayi 6 bulan مدیر سایت در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1396 - - گفته است :
Post writing is also a fun, if you be familiar with then you can write if not it is complex to write.

cara untuk cepat hamil مدیر سایت در تاریخ : جمعه 27 مرداد 1396 - - گفته است :
If you wish for to take a good deal from this post then you have to apply such techniques to your won blog.

innovative security service مدیر سایت در تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 - - گفته است :
My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

modern cars مدیر سایت در تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 - - گفته است :
whoah this blog is fantastic i really like reading your articles. Keep up the good work! You realize, a lot of persons are looking around for this info, you can help them greatly.

http://westerwaldschrott.maincoone.de مدیر سایت در تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost all vital infos. I'd like to peer more posts like this .

business card printing مدیر سایت در تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 - - گفته است :
great publish, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector don't notice this. You should proceed your writing. I am sure, you've a huge readers' base already!

http://grupoumanizzare.inube.com/ مدیر سایت در تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 - - گفته است :
I'm no longer certain where you are getting your info, but great topic. I must spend some time finding out more or understanding more. Thanks for great information I was on the lookout for this information for my mission.

Tyrone مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
At this time it sounds like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?

menu masakan sehat untuk anak مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

business campaign مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

exhaust manifold burns مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks for your time!

resep makanan balita susah makan مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

all these things that i've done مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

business campaign مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this good piece of writing.

keep business cards مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
I was extremely pleased to discover this great site. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new things on your website.

anak umur 1 tahun susah makan nasi مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
It's hard to come by well-informed people for this subject, however, you sound like you know what you're talking about! Thanks

Lelio Vieira Carneiro Junior مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
Hi to every body, it's my first pay a visit of this web site; this website includes awesome and actually good stuff for visitors.

makanan cara cepat hamil مدیر سایت در تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 - - گفته است :
I've been surfing on-line greater than 3 hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It's pretty value enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the net will probably be much more useful than ever before.

innovative security service مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so afterward you will without doubt obtain nice experience.

security services مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 1396 - - گفته است :
May I simply just say what a comfort to find an individual who truly knows what they're discussing over the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of your story. It's surprising you aren't more popular because you surely have the gift.

langkah agar cepat hamil مدیر سایت در تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 1396 - - گفته است :
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

Lakesha مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 31 مرداد 1396 - - گفته است :
I think the admin of this site is truly working hard for his site, for the reason that here every stuff is quality based material.

Fidelia مدیر سایت در تاریخ : سه شنبه 31 مرداد 1396 - - گفته است :
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

دیدگاه خود را به ما بگویید

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: